Kuo patrauklus ŽALIAS STOGAS

 

    Žalsvas spindintis ryto rasa, sodriai žalias, margai gėlėtas, rudeniškai nugeltęs, kvėpuojantis, pripildytas gyvybės, natūraliai netvarkingas ar išpuoselėtas, kaskart vis kitoks - tai vis apželdinto stogo apibūdinimai, priklausantys nuo šeimininkų skonio bei paros ir metų laiko.

    Kartu su patrauklia išvaizda apželdinti stogai turi visą eilę ekologinių, ekonominių ir socialinių pranašumų, dėl kurių jie ir įrengiami ant įvairaus didumo ir paskirties pastatų, ar tai būtų garažas, sodo namelis, gyvenamasis namas, administracinis, verslo ar pramoninis pastatas.

   Prailgina stogo amžių. Augalų danga gerai apsaugo stogą nuo tokių išorinių veiksnių, kaip saulės UV spinduliai, kruša ir staigūs temperatūros pokyčiai. Prie įprastų stogo dangų, kai naktį būna minusinė temperatūra, o dieną saulė įkaitina dangą iki 80°C, paros temperatūros svyravimai gali siekti 100°C. Želdinto stogo atveju augalai ir augalinė terpė sumažina šiuos svyravimus keletą kartų ir todėl ženkliai prailgina stogo hidroizoliacijos tarnavimo laiką.

   Taupo energiją. Apželdintas stogas turi geresnes šilumines savybes tiek žiemą tiek vasarą, taupomos patalpų šildymo ir ypač kondicionavimo išlaidos.

   Sulaiko lietaus vandenį. Liūtys ir ilgalaikiai lietūs padaro miestams daug žalos ir yra gerai žinoma problema. Žali stogai užlaiko 50-90% lietaus vandens. Dalį vandens sugeria augalai ir po augalais esantys sluoksniai, dalis išgaruoja. Didesnis inertiškumas leidžia apsieiti su paprastesnėmis ir pigesnėmis vandens nutekėjimo sistemomis, sumažėja užtvindymo rizika, neapkraunama miesto kanalizacijos sistema.

   Pagerina saulės baterijų darbą. Saulės baterijų efektyvumas priklauso nuo aplinkos temperatūros. Želdintas stogas neįkaista, todėl saulės baterijos veikia maksimaliai efektyviai.

   Apsaugo nuo triukšmo. Augalais padengti plotai yra natūralūs garso izoliatoriai ir sugeria garsą geriau nei kieti paviršiai. Žali stogai sumažina atsispindėjusį garsą iki 3 dB ir pagerina garso izoliaciją iki 8 dB. Tai ypač efektyviai juntama pastatuose esančiuose greta oro uostų, triukšmingų gamyklų ar naktinių klubų. Net lietus į stogą nebeldžia, bet maloniai šnara krisdamas ant augmenijos.

   Valo, grynina orą. Augmenija padeda filtruoti ir sulaikyti dulkes ir smogą iš oro. Augalai ir substratas absorbuoja nitratus ir kitas toksines medžiagas.

   Išsaugomi ir sukuriami rekreaciniai plotai. Apželdinus stogą yra kompensuojami statybos metu prarasti žali plotai. Daugelyje Europos miestų, kur nėra žemės pertekliaus tai yra būtina statybų sąlyga. Atsiranda galimybės įrengti papildomas poilsio zonas, žaidimų, sporto aikšteles ir pan.

   Sukuriami, grąžinami į miestą bioplotai. Augalai - tai natūrali gamtinė terpė gyvūnijai. Ant stogų apsigyvena vabzdžiai, gryžta paukščiai, atsigauna, atgyja betoninis miestas.